İçeriğe geç
Gebze emlakçı
UZMAN GAYRİMENKUL DANIŞMANI

Kat İrtifakı Nedir ?

Ev almak Konut edinmek herkesin isteği, Bazı Evler tapuda Kat irtifaklı diye geçiyor, Kat irtifakı nedir, Kat mülkiyetinden farkı nedir , anlatmaya çalışacağım.

Kat irtifakı bir arsa üzerinde başlanacak olan, yada başlayan inşaatın daha bitmeden, tamamlanmadan, mülkiyet hakkının verilmesi demektir.

Örneğin, Mütahhit inşaata başlar ve bitmeden size daireleri satabilir, satın aldığınızdaki tapuda evinizin niteliği konut değil arsadır, kat irtifakı kuruldu ise dairenizin bulunduğu kat ve numarası yazar , krediye uygundur, fakat inşaat bitmediği için kat mülkiyetine geçilmemiştir.

Kat mülkiyetine geçmek için İnşaat eksiksiz tamamlanıp İskan Alınması gereklidir, Kat mülkiyetli daire ile İrtifaklı daire arasındaki farklar nedir derseniz, Kat mülkiyetinde inşaatına başlanmadan belediye ye sunulan projesindeki herşey A-Z ye tamamlanması gerekli, eksik veya yapıya aykırılık var ise iskan verilmez ve kat mülkiyetine geçemez daireler. iskan olmamasının bir diğer sıkıntısı 2015 yılından sonra iskan alamamış kat irtifaklı dairelerde elektrik ve su sayaçları daire sahipleri tarafından kendi üzerilerine verilmiyor, binada tek elektrik sayacı olur ve oda şantiye elektriği olduğu için %20 pahallıdır, daireler faturayı daire sayısına bölünerek ödenebiliyor, bu tip ve benzeri sıkıntılar olabiliyor, yapıda düzeltilmeyecek durum var ise ileride sorunlar çıkabilir.

UZMAN GAYRİMENKUL DANIŞMANI KIVANÇ ARAS 0533 3776883

GAYRİMENKUL KONUSUNDA HER TÜRLÜ SORU İÇİN ARIYABİLİRSİNİZ.

Gebze emlakçı

Bir yanıt yazın